Înființare firmă Belgia

    Independent vs SRL (BV) în Belgia 2026: comparație de taxe și costuri

    Ghid complet 2026: diferențe între activitatea de independent (zelfstandige) și SRL (BV) în Belgia — costuri, taxe, cotizații sociale și când alegi fiecare formă.

    de Actualizat 9 min citire

    Independent vs SRL (BV) în Belgia 2026: comparație de taxe și costuri
    Cuprins · 10 secțiuni

    Ai decis că vrei să îți deschizi o activitate în Belgia, dar nu știi dacă să devii independent sau să înființezi un SRL (BV)? Ești în fața uneia dintre cele mai importante decizii pe care le iei ca antreprenor în Belgia — și mulți români rămân blocați luni întregi tocmai din cauza acestei alegeri.

    Unii aleg forma de independent pentru că li se pare mai simplă, fără să calculeze cât plătesc în contribuții sociale și impozite pe venitul personal. Alții înregistrează un SRL prea devreme și suportă costuri administrative lunare pe care nu și le permit la început. Ambele greșeli costă.

    În acest ghid îți explicăm, pas cu pas, diferențele reale dintre activitatea de independent (zelfstandige) și SRL (BV — Besloten Vennootschap) în Belgia în 2026: costuri de înregistrare, răspundere juridică, cotizații sociale, impozite și situațiile concrete în care fiecare formă juridică are sens.

    Informațiile din acest articol au caracter informativ. Înainte de a alege forma juridică potrivită situației tale, recomandăm consultarea unui contabil autorizat sau specialist în înregistrarea firmelor în Belgia.

    1. Ce înseamnă să fii independent în Belgia (zelfstandige)

    Independentul (zelfstandige în neerlandeză, indépendant în franceză) este cea mai simplă formă de desfășurare a unei activități economice în Belgia. Nu există o separare juridică între persoana fizică și activitatea economică — tu și afacerea ta sunteți aceeași entitate în fața legii.

    Cum devii independent în Belgia? Procesul este relativ simplu: te înregistrezi la un ghișeu de întreprindere (ondernemingsloket), te afiliezi la o casă de asigurări sociale (Xerius, Acerta, Securex, Partena sau Liantis) și obții un număr de întreprindere la Banca Carrefour a Întreprinderilor (KBO). Diploma de gestiune (basiskennis bedrijfsbeheer) nu mai este obligatorie în nicio regiune: în Flandra din 2018, în Bruxelles din 2024, iar în Valonia din 1 octombrie 2025.

    Avantajele formei de independent

    • Înregistrare rapidă — poți deveni independent în câteva zile
    • Costuri de pornire reduse — fără notar, fără capital social minim
    • Proceduri administrative simple și contabilitate simplificată
    • Control total asupra activității și a deciziilor financiare
    • Potrivit pentru freelanceri, meseriași, consultanți și prestatori de servicii

    Dezavantajele formei de independent

    • Răspundere nelimitată: patrimoniul personal poate fi afectat de datoriile profesionale
    • Cotizații sociale calculate pe venitul net — pot deveni semnificative la venituri mari
    • Impozitare progresivă pe venitul persoanei fizice (până la 50%)
    • Posibilități mai limitate de optimizare fiscală față de un SRL

    2. Ce înseamnă SRL (BV) în Belgia

    SRL-ul belgian poartă denumirea BV — Besloten Vennootschap (sau SRL în română și franceză). Spre deosebire de activitatea de independent, BV-ul este o entitate juridică separată de fondatorul său. Societatea are propriul număr de TVA, propria contabilitate și propria răspundere.

    Deschiderea unui SRL (BV) în Belgia presupune un act notarial, elaborarea unui plan financiar detaliat și înregistrarea la KBO. Procesul durează de obicei 2–4 săptămâni. Costul total de înregistrare pornește, orientativ, de la circa 1.500–2.500 € (notar, publicare în Monitorul Belgian, taxă KBO de 111,50 € în 2026, scutită de TVA). Suma exactă diferă de la un notar la altul.

    Important: din 2019, Belgia a eliminat capitalul social minim obligatoriu pentru BV. Fondatorii trebuie însă să demonstreze, printr-un plan financiar, că societatea dispune de resurse suficiente pentru a-și desfășura activitatea cel puțin doi ani.

    Avantajele BV (SRL) în Belgia

    • Răspundere limitată — patrimoniul personal este protejat în majoritatea situațiilor
    • Imagine profesională mai puternică în relația cu clienți, bănci și parteneri
    • Posibilitatea de a atrage asociați sau investitori
    • Mai multe opțiuni de planificare fiscală: remunerație administrator, dividende, cheltuieli deductibile
    • Impozit pe profit de 25% (20% pe prima tranșă de 100.000 € pentru IMM-uri eligibile)
    • Potrivit pentru afaceri care urmăresc creștere și angajare de personal

    Dezavantajele BV (SRL) în Belgia

    • Costuri de înregistrare mai ridicate (estimativ 1.500–2.500 €, diferă de la un notar la altul)
    • Act notarial obligatoriu și plan financiar
    • Contabilitate în partidă dublă — obligatorie și mai costisitoare
    • Costuri lunare de contabilitate mai mari (estimativ 150–300 € față de 50–80 € pentru independent; diferă de la un contabil la altul)
    • Obligații administrative suplimentare: adunări generale, depunere bilanț anual

    3. Tabel comparativ — Independent vs SRL (BV) în Belgia 2026

    AspectIndependent (Zelfstandige)SRL — BV Belgia
    Cost înregistrare (estimare)Redus (sub 500 €)~1.500–2.500 €
    Timp înregistrareCâteva zile2–4 săptămâni
    Personalitate juridicăNuDa
    RăspundereNelimitatăLimitată (în general)
    ContabilitateSimplificatăPartidă dublă
    Cost contabilitate/lună (estimare)~50–80 €~150–300 €
    ImpozitareProgresiv (până la 50%)25% profit (20% pentru IMM) + impozit pe dividende la distribuire
    Cotizații sociale20,5% până la 75.024,54 €, apoi 14,16% până la 110.562,42 €, 0% peste acest plafonAdministrator: cotizații ca independent
    Asociați / InvestitoriNuDa
    Optimizare fiscalăLimitatăMai flexibilă
    Imagine profesionalăBunăFoarte bună

    4. Când alegi forma de independent în Belgia

    Dacă ești la început de drum și vrei să testezi piața, dacă lucrezi singur și nu ai angajați, dacă investițiile sunt mici și riscurile financiare sunt limitate, forma de independent este deseori cea mai logică alegere. Costurile administrative sunt minime și te poți concentra pe activitate, nu pe birocrație.

    Forma de independent (zelfstandige) este potrivită în special pentru:

    • Freelanceri: developeri, designeri, traducători, copywriteri, fotografi
    • Meseriași: electricieni, instalatori, zugravi, tâmplari
    • Consultanți și coaches în diverse domenii
    • Prestatori de servicii cu un singur client principal
    • Persoane care vor să testeze o idee de afacere înainte de a face pasul spre un SRL

    Pragul de referință: Dacă venitul net anual depășește 50.000–70.000 €, este momentul să analizezi serios trecerea la un SRL (BV). Dincolo de acest nivel, impozitarea progresivă pe venitul personal devine semnificativ mai costisitoare față de impozitul pe profit al unui BV.

    5. Când alegi SRL (BV) în Belgia

    Înregistrarea unui SRL (BV) în Belgia devine o alegere rațională atunci când activitatea a crescut, când apar riscuri financiare semnificative sau când vrei să îți protejezi patrimoniul personal. BV-ul oferă o separare clară între banii firmei și banii tăi personali — un avantaj important în domenii cu riscuri ridicate.

    Forma juridică de tip BV (SRL) este potrivită pentru:

    • Firme de construcții, transport sau domenii cu riscuri operaționale mari
    • Agenții de marketing, IT sau consultanță cu mai mulți clienți și contracte mari
    • Magazine online și activități de comerț
    • Activități care implică angajarea de personal
    • Antreprenori care doresc asociați sau investitori
    • Afaceri cu profit anual estimat peste 50.000–70.000 €

    Cât plătești ca independent?

    Estimează în 2 minute cu calculatorul nostru.

    Deschide calculatorul

    6. Aspecte fiscale — cotizații sociale și impozite în Belgia 2026

    Cotizații sociale independent Belgia 2026

    Ca independent în Belgia, plătești cotizații sociale trimestrial, calculate pe venitul net profesional. Rata este de 20,5% pe venitul până la 75.024,54 €, 14,16% pe tranșa între 75.024,54 € și 110.562,42 €, și 0% dincolo de acest plafon. Cotizația minimă trimestrială pentru activitate principală este de 890,42 € în 2026 (sumă de bază, fără comisionul casei de asigurări sociale). În funcție de casa aleasă, comisionul de administrare adaugă circa 3–4,2%, rezultând în practică ~917–928 €/trimestru. Cotizația maximă este de 5.103,05 €/trimestru (fără comision) și se atinge la un venit net de la 110.562,42 €.

    Ca primostarter (prima activitate de independent în activitate principală), plătești 771,90 € în primul trimestru, după reducerea de 118,52 €. Dacă estimezi un venit de cel mult 8.972,07 € pe an, poți cere în primele patru trimestre o contribuție redusă de 459,82 € pe trimestru (341,30 € în primul trimestru). Reducerea se acordă la cerere, pe baza unor elemente obiective. Aceste cifre se indexează anual — verifică valorile actualizate la casa ta de asigurări sociale (Xerius, Acerta, Securex, Partena sau Liantis).

    Impozite independent Belgia

    Veniturile unui independent în Belgia sunt impozitate conform baremului progresiv al impozitului pe venitul persoanei fizice. Cotele pentru veniturile din 2026 sunt: 25% pe venitul până la 16.720 €, 40% pe tranșa 16.720–29.510 €, 45% pe tranșa 29.510–51.070 € și 50% pe venitul de peste 51.070 €. Suma scutită de impozit pentru veniturile din 2026 este de 11.550 € (majorată retroactiv prin reforma fiscală din iulie 2026). La aceste cote se adaugă taxa comunală (aanvullende gemeentebelasting), un procent din impozitul federal stabilit de fiecare comună. În Flandra, în 2026, merge de la 0% la 9%; majoritatea comunelor aplică între 6% și 9%, iar media e de aproximativ 7,2%.

    Reforma fiscală din iulie 2026 aduce și o noutate pentru independenți: începând cu veniturile din 2027 (anul de impunere 2028) se introduce ondernemersaftrek, o deducere de 10% din profit, cu un plafon de câteva sute de euro pe an, care se indexează. Deducerea se aplică doar independenților persoane fizice, nu firmelor.

    Impozite SRL (BV) Belgia 2026

    Un SRL (BV) în Belgia plătește impozit pe profit de 25%. IMM-urile care îndeplinesc anumite condiții beneficiază de o cotă redusă de 20% pe prima tranșă de 100.000 € profit net. Principala condiție: cel puțin un administrator persoană fizică trebuie să primească o remunerație de minimum 51.000 €/an. Legea din 15 iulie 2026 a înlocuit pragul fix de 45.000 € cu o sumă de bază de 25.000 €, care se indexează anual și se rotunjește la 1.000 €. Pentru anul de impunere 2027 (de regulă profitul din 2026) pragul rezultat este de 51.000 €. Dacă profitul impozabil al firmei este mai mic de 51.000 €, ajunge o remunerație cel puțin egală cu acest profit. Tot de la anul de impunere 2027, avantajele în natură evaluate forfetar (mașină de firmă, locuință, energie, telefon) pot reprezenta cel mult 20% din remunerație; dacă depășesc această limită, firma pierde cota redusă și plătește 25% pe tot profitul. Societățile nou-înființate sunt scutite de condiția de remunerare minimă în primele patru perioade de impunere, dar limita de 20% pentru avantajele în natură li se aplică încă din primul an.

    Atenție la dividende: impozitul pe profit nu este ultimul pas. Când scoți profitul din firmă ca dividend, se reține impozit pe dividende (roerende voorheffing) de 30%. Pentru acțiunile care îndeplinesc condițiile VVPR-bis, cota redusă e de 18% pentru dividendele atribuite sau puse în plată de la 1 iulie 2026 (15% înainte), din profitul celui de-al treilea exercițiu de după aportul de capital. Și rezerva de lichidare permite o impozitare mai mică, cu condiții. Comparația corectă cu statutul de independent se face deci pe suma care ajunge efectiv la tine, nu doar pe impozitul pe profit.

    Administratorii BV-ului care desfășoară activitate în cadrul societății sunt în general obligați să se afilieze la o casă de asigurări sociale ca independenți și să plătească cotizații sociale pe remunerația primită.

    TVA și facturare electronică

    În funcție de activitate și de cifra de afaceri, poate exista obligația de înregistrare în scopuri de TVA. Întreprinderile mici cu o cifră de afaceri anuală de cel mult 25.000 €, fără TVA, pot alege regimul de scutire de TVA (vrijstellingsregeling). Unele sectoare sunt excluse, de exemplu lucrările de construcții și renovare (werk in onroerende staat). De la 1 ianuarie 2026, facturarea electronică prin sistemul PEPPOL este obligatorie pentru tranzacțiile B2B între firme belgiene.

    7. Greșelile frecvente ale antreprenorilor români în Belgia

    Mulți antreprenori români care deschid o activitate în Belgia fac aceleași greșeli, indiferent de forma juridică aleasă. Iată cele mai frecvente, cu consecințele lor reale:

    Greșeala 1: Aleg SRL prea devreme

    Deschid un BV în Belgia de la primele luni de activitate, atrași de imaginea "firmei serioase", fără să calculeze că vor plăti, orientativ, 150–300 € lunar pe contabilitate, indiferent dacă au sau nu venituri. La venituri mici, forma de independent este net mai avantajoasă.

    Greșeala 2: Rămân independent prea mult timp

    Activitatea crește semnificativ — venituri de 80.000–100.000 € pe an — dar continuă ca independent, plătind cotă maximă de impozit pe venitul personal (45–50%). Un BV poate reduce sarcina fiscală totală: profitul lăsat în firmă se impozitează cu 20–25%, iar la scoaterea lui ca dividend se adaugă impozitul pe dividende (18% prin VVPRbis sau 30% standard). Calculul exact merită făcut cu un contabil.

    Greșeala 3: Nu calculează corect cotizațiile sociale

    Cotizațiile sociale ca independent în Belgia nu sunt fixe — cresc odată cu veniturile. Mulți antreprenori sunt surprinși la regularizarea de la finalul anului de sume pe care nu le-au provizionat. Regulă simplă: ca independent în activitate principală, pune deoparte aproximativ 30% din profit la 25.000 € pe an, 40% la 40.000 € și 45–47% la 60.000 €, iar TVA-ul integral, separat. Procentele includ impozitul, taxa comunală și cotizațiile sociale, pentru o persoană fără copii în întreținere.

    Greșeala 4: Nu solicită consultanță înainte de alegerea formei juridice

    Alegerea formei juridice potrivite — independent sau SRL (BV) în Belgia — este o decizie care se face o singură dată (sau cel puțin rar). O consultare cu un contabil specializat în legislația belgiană costă câteva sute de euro și poate economisi mii de euro în ani următori.

    8. Întrebări frecvente — Independent vs SRL în Belgia

    Pot deschide un SRL în Belgia fără capital social?

    Da. Din 2019, Belgia a eliminat capitalul social minim pentru BV. Trebuie însă să elaborezi un plan financiar care demonstrează că firma are resurse suficiente pentru cel puțin doi ani de activitate. Planul financiar îl predai notarului înainte de semnarea actului constitutiv. Notarul îl păstrează, dar nu îi verifică realismul: răspunderea pentru un plan corect rămâne a fondatorilor.

    Cât costă înregistrarea ca independent în Belgia?

    Costurile sunt minime: înscrierea în KBO la ghișeul de întreprindere costă 111,50 € (2026), iar activarea numărului de TVA costă în jur de 60–70 € plus TVA, în funcție de ghișeu. La acestea se adaugă afilierea la casa de asigurări sociale. Nu ai nevoie de notar. Poți deveni independent în Belgia în câteva zile.

    Există diferențe între Flandra, Valonia și Bruxelles pentru forma juridică?

    Da, există diferențe, în special în privința accesului la anumite profesii reglementate. Cerința de cunoștințe de gestiune (basiskennis bedrijfsbeheer) a fost eliminată în toate cele trei regiuni: în Flandra din 2018, în Bruxelles din 2024 și în Valonia din 1 octombrie 2025. În Bruxelles și Valonia, unele meserii (construcții și electrotehnică, alimentație, îngrijire personală, vehicule) cer în continuare dovada competenței profesionale. Verifică condițiile specifice activității tale înainte de înregistrare.

    Cum aleg între eenmanszaak și vennootschap (BV)?

    Dacă lucrezi singur, la început, cu venituri sub 50.000 € net anual și fără riscuri majore, eenmanszaak (activitatea ca independent) este în general mai avantajoasă. Dacă vrei să angajezi, să protejezi patrimoniul personal sau dacă venitul net depășește 50.000–70.000 €, o vennootschap (BV) poate fi mai eficientă fiscal.

    9. Concluzie — Ce alegi în 2026?

    Nu există un răspuns universal valabil la întrebarea "independent vs SRL în Belgia". Alegerea depinde de nivelul veniturilor tale, de riscurile activității, de planurile de creștere și de nevoia de protecție a patrimoniului personal.

    Ca regulă orientativă:

    • Dacă ești la start, lucrezi singur și vrei costuri minime → forma de independent (zelfstandige) este cel mai probabil cea mai potrivită alegere pentru 2026.
    • Dacă activitatea ta implică riscuri, ai venituri în creștere peste 50.000 € net sau vrei să angajezi → SRL (BV) în Belgia merită analizat serios.
    • Dacă nu ești sigur → consultă un contabil specializat înainte de a face alegerea. Este cea mai bună investiție pe care o poți face la început de drum.

    Ai nevoie de ajutor pentru înregistrarea ca independent sau pentru deschiderea unui SRL în Belgia? Pe ro-businesshub.be găsești contabili și consultanți români din Belgia care te pot ghida pas cu pas.

    Notă importantă

    Informațiile prezentate în acest articol au caracter exclusiv informativ și nu reprezintă consultanță juridică, fiscală sau contabilă. Legislația și situația fiscală pot varia în funcție de activitate, regiune, venituri și circumstanțele individuale. Cifrele privind cotizațiile sociale și impozitele sunt orientative pentru 2026 și se actualizează anual. Verificați valorile exacte pe site-urile oficiale belgiene sau consultați un specialist.